RSS Feed
(1) 2 3 4 ... 129 »
علی برکةالله

یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

دولت آقای روحانی شد دول! منظورم دول به ضمّ «د» و فتح «و» است. امّا از مهم‌ترین و اولی‌ترین مطالبات من از ایشان، پراگماتیست کردن افراد مذهبی‌ست، خاصّه روحانیون و ویژه‌تر طلبه‌های حوزه‌های علمیّه. خواهشاً کاری کنید آدم‌هایی که پیشانی‌شان از فرط سجود، پینه بسته، دست‌هاشان هم از افراط کار، پینه ببندد. آدم‌هایی که همیشه صف اوّل نماز جماعت هستند، دوشادوش در صف اوّل خیر هم باشند. آدم‌های دائم‌الوضو، مادام‌الخدمت هم باشند. مبلّغین دین، بلاغت داشته باشد. آقای روحانی! من نمی‌دانم تعداد روحانیون کشور، سرجمع چند نفر هستند امّا اقلّکم از جنس «رضا مارمولک» باشند و ائمّهٔ اطهر را برای‌مان زمینی هم تعریف کنند و صرفاً آسمانی و دور ترسیم نکنند. اهل «دالّ» دین باشند نه «نون» آخرش! لُبّ کلام را با حدیث‌ی بگویم؛ «نمازتان همان‌قدر قبول است که از گناه دور می‌کندتان». علی برکةالله.

| 2 نظر
خیلی دور خیلی نزدیک

سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

حاجی آن سال‌های خواب‌گاه، ساکن اتاق بهشت بود. هیچ به لهو و لعب‌های ما کاری نداشت. درس‌ش را می‌خواند و قرآن‌ش را. برای ما روزه‌خورها هم زولبیابامیه می‌آورد دم افطار. همان‌قدر کراوات‌زدن حالایش را دوست دارم که ریش‌گذاشتن‌های آن موقع‌ش را.
پ.ن: این را پای عکس‌ش در فیس‌بوک نوشته؛ «خدایا یاری کن آنچه به من آموختی و آنچه به من خواهی آموخت شمعی باشد برای روشن کردن خانه‌ی خاموش بی‌نوایی، دستی باشد برای روفتن رنج یتیمی، درکی باشد برای فهم اندیشه‌ی پاکی، گوشی باشد برای شنیدن نجوای بی‌پناهی، قدمی باشد برای دستگیری از نیاز دردمندی، مرهمی باشد برای زخم سرد بیمار ناامیدی، نردبانی باشد برای برکشیدنِ در زیر مانده‌ای و حنجره‌ای باشد برای تنفس ستمدیده‌ای. آمین.»


تصویر کوچک شده

| 2 نظر
دوربین‌های خودبسته!

جمعه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

یک: این‌که «کبلایی» سهواً به جای «یک در هزار» چند پیمانه بیش‌تر سم ریخته داخل سمپاش و باعث سوختگی و ریزش برگ‌های زردآلوی پُربار اداره شده، دلیل لازم است. دلیل کافی‌اش اما «آه» ما کارمندان است پشت سر مدیر کل که چشم از تصویر دوربین مداربسته‌ی مشرف به زردآلوی یادگار مهندس حبیبی برنمی‌داشت! خب! اگر ما چند تا از آن چاغاله‌هایش را می‌خوردیم اقل‌کم این حُسن را داشت که سبک‌تر می‌شد و شاخه‌هایش مثل دنبه‌ی گوسفندان افشاری عشایر زمین را جارو نمی‌کرد.
دو: دربی چند سال قبل که دو دوربین تمام‌مدت روی فرهاد مجیدی و علی کریمی زوم بود را خاطرتان هست؟ آن بازی بی‌درگیری تمام شد.
سه: یک دوربین بانک روستای‌مان علاوه بر داخل کوچه، خانه‌ی تازه‌ساخت ما را که سالی پنج شش بار درش ییلاق می‌کنیم هم پوشش می‌دهد و از این بابت شانس ما از شینوسکه (خواستگار «هانیکو»ی سریال داستان زندگی) هم بیش‌تر است!
چهار: این‌که برخی با دیدن دوربین‌های مداربسته احساس ناامنی و تجاوز به حریم شخصی می‌کنند و از آن طرف با دوربین‌های خودبسته(!) سلفی و جمعی آن‌چنانی می‌گیرند و در اینستاگرام‌شان بارعام می‌دهند حرف حساب‌شان چیست؟
پنج: از همان اول که پول‌هایم را درآوردم از پلاستیک سیاهی که پدر خیلی تاکیدش کرده بود، متوجه نگاه‌های دزدکی مرد میان‌سال کناری‌ام شدم. محکم چسبیدم‌شان. نزدیک نوبتم که شد واسه بار سوم شروع به شمردن کردم. کاملاً حس می‌کردم که زوم کرده روی پول‌هام. پشتم را همچین کردم به‌ش تا بفهمد که فهمیده‌ام. تراول‌ها را سوا کردم از دو و پنج و ده هزاری‌ها. حلقه‌ی زرد خانم تحویل‌دار که هفته‌ی قبل دستش نبود، بدجور توی چشم و ذوق می‌زد! بانک پاک خلوت شده بود. فیش را خرچنگ‌قورباغه و عجول پر کردم و با پول‌ها تحویلش دادم. نفس راحتی کشیدم. هنوز داشت نگاهم می‌کرد. تا آمدم تیکه‌ای به‌ش بیندازم دیدم نگاهش هم‌چنان وسط پیشانی‌ام است و دارد کور‌مال کور‌مال با نوک انگشتانش دنبال استامپ روی پیش‌خوان می‌گردد. یخ کردم. عصایش را چرا ندیدم؟ از بانک که بیرون آمدم توی این فکر بودم که اگر حافظه‌ی دوربین‌های داخل بانک را ویدیوچک(!) ‌کنند چه می‌گویند درباره‌ی من؟!
شش: همان‌طور که ستون‌های نامرئی، نمی‌گذارند آسمان به زمین برسد، دوربین‌های نامرئی خدا هم طوری جاساز شده‌اند که برخلاف دوربین‌های تک‌تیراندازها و اتاق پرو، جان‌ها و آبروها را حفظ کنند.
هفت: چه‌بسا دوربین‌های ‌مداربسته‌ای که اطلاعات‌شان از بین برود، بهتر است تا این‌که لو برود!

نظر
وینستون‌قرمز

سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

جوان ریشو موقع خداحافظی موبایلی گفت «یا علی. شهید بشی». لباس‌هاش بوی وینستون‌قرمز می‌داد.

نظر
«بابات مُکُشت!»

دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

زن دایی‌ام با نوعروس‌ش رفته‌بود بازار. وقتی «این خوبه؟» عروس را با پیراهن یقه‌باز پسندشده می‌شنود و می‌بیند می‌گوید «بابات مُکُشت!» حالا بعد از بیست سال آن عروس، عروس خانوادهٔ دیگر است با سه فرزند امّا «بابات مُکُشت!» تکیه‌کلام خاندان ماست هنوز وقتی انتخاب نامناسبی داریم. به «روحانی» رٱی می‌دهم حتّی اگر بابام بکشد مرا!

| 2 نظر
شهریار

سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶

سیزده‌مین برادر/خواهرزاده؛ داداش مهدیار؛ شهریار.


تصویر کوچک شده

| 8 نظر
امیر تتلو!

سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶

یک: آرای‌م در انتخابات ریاست‌جمهوری‌های گذشته به‌ترتیب روحانی، سفید، سفید (دقیق خاطرم نیست؛ شاید دور دوّم به هاشمی رٱی داده‌باشم)، خاتمی و خاتمی بوده‌است. با این‌که گرایش‌م اصلاح‌طلبانه است امّا «عمل‌کرد» برای‌م مهم‌تر است. رٱی دادن بر مبنای عمل‌کرد امّا به‌نظرم بی‌معناست در ایران. بس که ایران‌مان مصلحت‌اندیش است نه حقیقت‌نگر.
دو: حسن‌آقا‌حسینی‌قشنگه هم‌راه با شعبون و اسمال‌دسمالی تا خط هفتم خورده‌اند و مست پاتیل از پیاله‌خانه آوانس خارج می‌شوند و ناخنک می‌زنند به بنک‌دار کناری تا «مزّه» عیش‌شان منقوص نشود. «تقی‌آژان» مؤاخذه‌شان می‌کند و حسن‌آقا‌حسینی‌قشنگه جواب می‌دهد که «عارضي هست؟!» الواط‌های قدیم - نه همه‌شان - می می‌خوردند امّا مردم‌آزاری نمی‌کردند. هم مشروب‌خوری‌شان با هم بود هم تلوتلوخوردن‌شان.
سه: حالا دیگر صدا و تصویر خاتمی قدغن پخش می‌شود از تلویزیون. کارمندها فروردین‌ماه اضافه‌کار و مٱموریّت توپ گرفتند. سبد کالا، افزایش سرانه مستمری مددجویان کمیتهٔ امداد و به‌زیستی و ... . کاش هر سال انتخابات بود و این گشایش‌ها!
چهار: من الان به‌عنوان یک فرد چهل‌ساله که از جوانی مسائل سیاسی را هم رصد می‌کرده‌ام، نمی‌توانم به ضرس قاطع بگویم عمل‌کرد کی به‌تر بوده‌است. این اختلاس‌ها و سوء مدیریّت‌ها مهندسی‌شده بوده یا نه؟ بس که ایران‌مان مصلحت‌اندیش است نه حقیقت‌نگر.
پنج: تاریخ را همیشه فاتحان نوشته‌اند.
شش: آن سکانس «در چشم باد» که «ایران نخجوان» تسلیم درخواست رقص اجنبی می‌شود و «بیژن»، ویران زیر باران.
هفت: «شفافیّت» ضعیف‌ترین حلقهٔ زنجیرهٔ جامعه‌ست. و تا این‌گونه‌ست؛ دیگران می می‌خورند و دیگران(!) فقط تلوتلواش را! مثل امیر تتلو!

| 4 نظر
خواستگاری‌ (چهل)

پنجشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۶

اسم کوچک همهٔ بیست‌وچند دختری که خواستگاری‌شان رفته‌بودم قرابت داشت با اسم کوچک من؛ خدیجه، نرگس، مریم و ... . الّا آذرمیدخت!

| 2 نظر
مهدی طارِمی!

چهارشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۶

این فرصت‌های سهل‌ی که مهدی طارمی گل نمی‌کند و توپ‌های سخت‌ی که گل می‌زند از مصادیق بارز این حرف «علّامه‌ جعفری‌»ست؛ «اگر انسان‌ها می‌دانستند که عامل اساسی‌ترین خنده‌های آنان، هماهنگی مرموزی با گریه‌های آنان دارد، عظمت دیگری داشتند».

| 8 نظر
بگم!

سه شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۶

مناظره‌های دو دورهٔ اخیر انتخابات ریاست‌جمهوری و یحتمل دورهٔ حاضر، اساس‌ش، افشاگری بوده و خواهد بود، نه توانایی و برنامه و عمل‌کرد. حالا فضای مجازی تشدید خواهد کرد این فاش‌گویی‌ها را. یعنی اصلح فردی‌ست که کم‌تر بد باشد!

| 2 نظر
دنیا دنیا!

یکشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۶

هم «دنیا» اسمی‌ست دخترانه هم «وفا». باز می‌گویند «دنیا وفا نداره»!

نظر
چرا گریه می‌کنی؟!

شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶

تا خود صبح خواب‌م نبرد. ظرف پنج دقیقه که خواب مستولی شد آمد به خواب‌م. دست داد و دو تا ماچ آب‌دارم کرد و رفت. فقط نمی‌دانم چرا اشک‌هایش می‌سُرید؟!
پ.ن: دست‌وپاحنایی «در چشم باد» به میرزاحسن ایرانی می‌گفت «کاش اونایی که هم‌دیگه رو دوس دارن، با هم به دنیا می‌آمدن و باهم می‌مردن».

| 2 نظر
تلخ‌وشیرین!

پنجشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۶

تحدّی، شیرین‌ترین و تلخ‌ترین سنّت خداست.

| 2 نظر
فرمول عشق!

یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۶

آزاد

استان ما سال نودوپنج رکورد شکست در تولید گندم و به تناژ یک میلیون‌وپانصدوده‌هزار تن رسید. تقریباً همهٔ اهل فن این عمل‌کرد فوق‌العاده را بیش‌تر مربوط به بارش مناسب در وقت مناسب دانستند و سهم کم‌ی قائل شدند برای تاثیرات مدیریتی. به بیان ساده‌تر یعنی این محصول را حاصل «شانس» دانستند. حالا هم که باران‌های بهاره خیلی‌خوب بوده، می‌شود منتظر حداقل همین رقم باشیم. امّا به‌نظرم خوش‌شانسی‌ی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارغ از هدایت، حمایت و نظارت راه‌بردی‌اش، دخل دارد به یک صفحه قرآن‌خواندن‌های یومیّه‌اش بعد از نماز صبح. خاصّه که برخی کشاورزان پیش‌رو مطّلع شده‌ و تٱسّی کرده‌باشند. شانس یعنی در زمان مناسب در جای مناسب قرار داشته‌باشی، عینهو باران برای گندم. این فرمول برای عشق هم قابل تعمیم است. اصلاً برای همه‌چیز.

| 4 نظر
نونوار

پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

توی جلسه با مشاور جوان جدید استاندار گفتم «چرا همه‌ش جلسه و همایش و بازدید؟! عملیّاتی کار کنیم. مثلاً مشاور جوان منابع طبیعی هماهنگ کند هفتهٔ منابع طبیعی ما شصت‌هفتاد نفر مشاور جوان دستگاه‌های اجرایی بریم نهال‌کاری کنیم».
پ.ن: باغ کوچک‌مان را نونوار کردیم؛ نهال و زور (کود) و هرس.


تصویر کوچک شده

نظر
(1) 2 3 4 ... 129 »

سرزمین نوستالوژی من:

دیالوگ / مونولوگ:

«بزرگ‌ترین حیله‌ای که شیطان به‌کار برد این‌ه که همهٔ دنیا رو متقاعد کرد که وجود نداره.»

[مظنونین همیشگی/برایان‌سینگر]

دست‌چین دردها:

مهمان خاکستری:

هیچوقت بعنوان "ناجی" وارد یه رابطه عاطفی با جنس مخالف نشین... حالا نجات از هر نوعش... نجات طرف از اعتیاد، افسردگی، رابطه نابسامان فعلی که نمیتونه تمومش کنه، شرایط بد خانوادگی و... میدونین چرا؟ چون معمولا فرد بعدا مشکلش رو بهمراه نجات دهنده میذاره کنار...نه بدلیل قدرنشناسی، بدلیل اینکه شما یادآور روزای تلخ و تاریک هستین براش... و علاوه بر اون شما اون آدم رو در حالت درموندگی و ضعف دیدینش و الان که نجات پیدا کرده اون اقتداری که دلش میخواد در نظر شما داشته باشه نداره بنابراین ترجیح میده همه چیزهای متعلق به گذشته رو پشت سر بذاره و زندگی جدیدش رو با رابطه با یه آدم جدید شروع کنه و این یه چیز طبیعیه... ولی بازنده این داستان شما میشین که خودتون میمونین با یه عالمه سرزنش درونی و حسرت برای وقت و انرژیی که گذاشتین... مگر اینکه کمک رو بدون توقع و بخاطر دل خودتون کرده باشین...
[از فیس‌بوک «Aban Dokht»]

ورود

شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید

دعوت:

مریم روستا
---------------------------------------
زرمان
---------------------------------------
نیکولا
---------------------------------------
برای خاطر آیه‌ها
---------------------------------------
عطش‌شکن
---------------------------------------
مجله «داستان همشهری»
-------------------------------------
کوچک‌های بزرگ
-------------------------------------
امروز لی‌لی چی می‌خونه؟
-------------------------------------
ماهی‌طلا
-------------------------------------
قناری معدن
-------------------------------------
ویار تکلّم
-------------------------------------
خرمالوی سیاه

افراد آن‌لاین

10 کاربر آن‌لاين است (10 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت مطالب سایت)

عضو: 0
مهمان: 10

بیشتر...

پشت سر:

اردی‌بهشت 1396
--------------------------------------
فروردین 1396
--------------------------------------
اسفند 1395
--------------------------------------
بهمن 1395
--------------------------------------
دی 1395
--------------------------------------
آذر 1395
--------------------------------------
آبان 1395
--------------------------------------
مهر 1395
--------------------------------------
شهریور 1395
--------------------------------------
مرداد 1395
--------------------------------------
تیر 1395
--------------------------------------
خرداد 1395
--------------------------------------
اردی‌بهشت 1395
--------------------------------------
فروردین 1395
--------------------------------------
اسفند 1394
--------------------------------------
بهمن 1394
--------------------------------------
دی 1394
--------------------------------------
آذر 1394
--------------------------------------
آبان 1394
--------------------------------------
مهر 1394
--------------------------------------
شهریور 1394
--------------------------------------
مرداد 1394
--------------------------------------
تیر 1394
--------------------------------------
خرداد 1394
--------------------------------------
اردی‌بهشت1394
--------------------------------------
فروردین 1394
--------------------------------------
اسفند1393
--------------------------------------
بهمن 1393
--------------------------------------
دی 1393
--------------------------------------
آذر 1393
--------------------------------------
آبان 1393
--------------------------------------
مهر 1393
--------------------------------------
شهریور 1393
--------------------------------------
مرداد 1393
--------------------------------------
تیر 1393
--------------------------------------
خرداد 1393
--------------------------------------
اردی‌بهشت 1393
--------------------------------------
فروردین 1393
--------------------------------------
اسفند 1392
--------------------------------------
بهمن 1392
--------------------------------------
دی 1392
--------------------------------------
آذر 1392
--------------------------------------
آبان 1392
--------------------------------------
مهر 1392
--------------------------------------
شهریور 1392
--------------------------------------
مرداد 1392
--------------------------------------
تیر 1392
--------------------------------------
خرداد 1392
--------------------------------------
اردی‌بهشت 1392
--------------------------------------
فروردین 1392
--------------------------------------
اسفند 1391
--------------------------------------
بهمن 1391
--------------------------------------
دی 1391
--------------------------------------
آذر 1391
--------------------------------------
آبان 1391
--------------------------------------
مهر 1391
--------------------------------------
شهریور 1391
--------------------------------------
مرداد 1391
--------------------------------------
تیر 1391
--------------------------------------
خرداد 1391
--------------------------------------
اردی‌بهشت 1391
--------------------------------------
فروردین 1391
--------------------------------------
اسفند 1390
--------------------------------------
بهمن 1390
--------------------------------------
دی 1390
--------------------------------------
آذر 1390
--------------------------------------
آبان 1390
--------------------------------------
مهر 1390
--------------------------------------
شهریور 1390
--------------------------------------
مرداد 1390
--------------------------------------
تیر 1390
---------------------------------------
خرداد 1390
---------------------------------------
اردیبهشت 1390
---------------------------------------
فروردین1390
---------------------------------------
اسفند 1389
---------------------------------------
بهمن 1389
---------------------------------------
دی 1389
---------------------------------------
آذر 1389
---------------------------------------
آبان 1389
---------------------------------------
مهر1389
---------------------------------------
شهریور 1389
---------------------------------------
مرداد 1389
---------------------------------------
تیر 1389
---------------------------------------
خرداد 1389
---------------------------------------
اردیبهشت 1389
---------------------------------------
فروردین 1389
---------------------------------------
اسفند 1388
---------------------------------------
بهمن 1388
---------------------------------------
دی 1388
---------------------------------------
آذر 1388
---------------------------------------
آبان 1388
---------------------------------------
مهر 1388
---------------------------------------
شهریور 1388
---------------------------------------
مرداد 1388
---------------------------------------
تیر1388
---------------------------------------
خرداد 1388
---------------------------------------
اردیبهشت 1388
---------------------------------------
فروردین 1388
---------------------------------------
اسفند 1387
---------------------------------------
بهمن 1387
---------------------------------------
دی 1387
---------------------------------------
آذر 1387
---------------------------------------
آبان 1387
---------------------------------------
مهر 1387
---------------------------------------
شهریور 1387
---------------------------------------
مرداد 1387
---------------------------------------
تیر 1387
---------------------------------------
خرداد 1387
---------------------------------------
اردیبهشت 1387
---------------------------------------
فروردین 1387
---------------------------------------
اسفند 1386
---------------------------------------
بهمن 1386
---------------------------------------
دی 1386
---------------------------------------
آذر 1386
---------------------------------------
آبان 1386
---------------------------------------
مهر 1386
---------------------------------------
شهریور 1386
---------------------------------------
مرداد 1386
---------------------------------------
تیر 1386
---------------------------------------
خرداد 1386
---------------------------------------
اردیبهشت 1386
---------------------------------------
فروردین 1386
---------------------------------------
اسفند 1385
---------------------------------------
بهمن 1385
---------------------------------------
دی 1385
---------------------------------------
آذر 1385
---------------------------------------
آبان 1385
---------------------------------------
مهر 1385
---------------------------------------
شهریور 1385
---------------------------------------
مرداد 1385
---------------------------------------
تیر 1384
---------------------------------------
خرداد 1385
---------------------------------------
اردیبهشت 1385
---------------------------------------
فروردین 1385
---------------------------------------
اسفند 1384
---------------------------------------
بهمن 1384
---------------------------------------
دی 1384
---------------------------------------
آذر 1384
---------------------------------------
آبان 1384
---------------------------------------
مهر 1384
---------------------------------------
شهریور 1384
---------------------------------------
مرداد1384
---------------------------------------
تیر 1384
---------------------------------------
خرداد 1384
---------------------------------------
اردیبهشت 1384
---------------------------------------
فروردین 1384
---------------------------------------
اسفند 1383
---------------------------------------
بهمن 1383
---------------------------------------
دی 1383
---------------------------------------
آذر 1383
---------------------------------------
آبان 1383
---------------------------------------
مهر 1383
---------------------------------------
شهریور 1383
---------------------------------------
مرداد 1383
---------------------------------------
تیر 1383
---------------------------------------
خرداد 1383
---------------------------------------
اردیبهشت 1383
---------------------------------------
فروردین 1383
---------------------------------------
اسفند 1382
---------------------------------------
بهمن 1382
---------------------------------------
دی 1382