RSS Feed
(1) 2 3 4 ... 132 »
ممتنع!

یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶

«ظریف» بیش‌ترین رای ممتنع را داشته؛ بیست‌وشش رای. این «ممتنع» من را یاد دوره لیسانس می‌اندازد؛ سال آخر دولت دوّم هاشمی بود. دانش‌کده علوم‌پایه بخش‌نامه داخلی کرده بود که موقع زنگ تقریح(!) پسرها باید طبقه پایین ساختمان دانش‌کده باشند و دخترها، طبقه بالا. یکی از دانش‌جوها کاریکاتوری کشیده بود و زده بود توی بورد؛ آقا(آغا)محمدخان قاجار وسط راه‌پله‌ها ایستاده بود!

نظر
تنها کسانی برای همیشه از آن ما خواهند بود که برای همیشه از دست داده‌ایم

شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶

نفْسْ، نفیس هم می‌شود.


تصویر کوچک شده

| 2 نظر
کابل اسپیکر

جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶

تعطیلات، دورهمی خانوادگی داریم. خواهر برادرهایم و بچّه‌هاشان وقتی می‌خواهند موبایل و تبلت‌شان را شارژ کنند، اوّلین گزینه‌شان، کشیدن کابل اسپیکر من از پریز چهارراهی و زدن دوشاخه شارژر خودشان است. انگاری «صداخفه‌کردن» راحت‌ترین راه است!

نظر
لبرون جمز

پنجشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶

مهدیار (برادرزاده‌م) را از هفت‌سالگی با خودم می‌بردم تا مسابقات بسکتبال شهرداری گرگان را در لیگ برتر از نزدیک ببیند. نرم‌نرمک یک‌جوری شد که دوشنبه‌ها یا پنج‌شنبه‌ها جلوجلو آماده می‌شد برای رفتن به سالن. گذشت تا پدرش کلاس بسکتبال ثبت‌نام‌ش کرد. همه‌چیزش شد بسکتبال. چهار صبح بیدار می‌شد تا بازی‌های «لبرون جمز» را در ان‌بی‌ای زنده‌زنده ببیند و بیاموزد. القصّه؛ مهدیار حالا دوازده سال‌ش است و به تیم منتخب نوجوان بسکتبال استان دعوت شده.


تصویر کوچک شده

تصویر کوچک شده

نظر
به من چه!

سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶

این راننده‌هایی که تا می‌بینند یک ماشین پشت چراغ‌قرمز مسیر گردش‌به‌راست را سد کرده و فی‌الفور فرمان کج می‌کنند و پشت‌ش سنگر می‌گیرند و در پاسخ به بوق و چراغ پشت‌سری‌ها دو دست‌شان را به سمت ماشین جلویی می‌برند که یعنی «به من چه! تقصیر این‌ه!»

نظر
شیر مادر حلال‌ت باشه!

یکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶

یک: با «حسین» از دبیرستان رفیق بودم. از کردهای مهاجر عراق بود. کارت سبز داشت به جای شناس‌نامه. خجالت می‌کشید وقتی دبیرها اسم‌ش را «حسین حمید حسن» تلاوت(!) می‌کردند. حسین حالا چند سالی می‌شود مهاجرت کرده به اصل خویش. شده هیات‌علمی دانش‌گاه «دهوک» اقلیم کردستان. با «جُوان‌خورشید» ازدواج کرده، یک دورگه کرد-عرب که پدرش دندان‌پزشک و مادرش جرّاح زنان است. خانم‌ش هم هلند معماری خوانده. روزی که داعش حمله کرد به عراق، حسین پنجاه کیلومتری آن‌ها توی یک سمینار علمی بود.
دو: حسین بارها گفته «بیا این‌جا چند روزی بمان. بعدش هم می‌برمت کربلا زیارت». دروغ چرا؟!؛ من از داعش می‌ترسم. از این‌که سرم را بیخ‌تابیخ ببرند و بذارند روی سینه‌ام.
سه: هم‌کارم اسم نوشته بود که برود سوریه برای جنگ. کلاس توجیهی هم رفت. نرفت امّا عاقبت. امروز مُقُر آمد که قصدش این بوده که بعدها از مزایای جان‌بازی‌ احتمالی‌اش(!) منتفع شد امّا با دیدن ویدیوی شهید حججی، غلاف کرد. پاپیون کرد حتّی!
چهار: قابل تامل‌ترین یادداشت‌هایی که برای شهید حججی خوانده‌ام این‌هاست؛ اوّلی نوشتهٔ احسان رضایی‌ست که خود یک روضهٔ کامل و جمع‌وجور است و دوّمی اثر «مهدی اقتدار» که کمی سانسورش کردم؛
«از همان لحظه اول که عکسش را به عنوان اسیر دست داعش دیدم، دیدم که چقدر آشناست. اول فکر کردم به خاطر سابقه کارش در نشر شهید کاظمی است. اما دیروز یادم افتاد که نه، در نمایشگاه کتاب تهران دیده بودیم همدیگر را و گپ زده بودیم و از خوانندگان مجله ما بود و یکی از مطالب عاشورایی که نوشته بودم را از حفظ داشت. خب فرقمان همین بود دیگر، من می‌نوشتم، او از حفظ داشت».
«و اما تو؛ به راستي كه يكنفر برود عزيز مي‌شود؛ تا ديروز هيچكس قدر تو را نميدانست كه با اين سن و سال و همسر فرزند در حال جنگي و حالا شده اي صدر اخبار و پست ها ؛ شهادتت مباركت باشد؛ ميخواهم بگويم من نه بسيجي ام؛ نه سپاهي ام؛ نه اهل اين سياست ام اما يك چيز را ميدانم؛ كه مرد بودي ؛ مردانگي ات را دوست دارم ؛ يك نفر بسيجي و سپاهي ميشود و نواميس مردم را در قالب گشت ارشاد و اين حرف ها ... ؛ يكنفر بسيجي و سپاهي ميشود جوان هاي مردم را ...؛ يكنفر بسيجي و سپاهي ميشود و پشت ريش و چهره مذهبي اش هر كثافت كاري كه بتواند ميكند؛ يكنفر هم مثل تو بسيجي و سپاهي ميشود ياعلي ميگويد ميرود خط مقدم رو در رو ميجنگد؛ نه براي اسد؛ نه براي سياست؛ شايد هر اسمي رويش بگذارند؛ اما من ميدانم تو مرد بودي؛ براي ناموست رفتي؛ براي ناموس من؛ ناموس همه مردم ايران رفتي؛ و بدان كه همه ما قدردانت خواهيم بو.د شايد يك عده بفهمند و اظهار كنند شايد يك عده نفهمند و شهادتت را به سياست بچسبانند؛ يك مرد مردانه از ناموسش دفاع ميكن ؛ حق تعرض كه هيچ؛ حق نگاه چپ هم نمي دهد؛ شير مادرت حلالت مرد».


تصویر کوچک شده

| 4 نظر
کادو چی خریدی؟

شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶

«تلخ»ترین کادویی که خریده؛ دست‌گاه تست «قند» خون.

نظر
No news is good news

جمعه ۲۰ مرداد ۱۳۹۶

یک: مادرم گوش‌هایش سنگین شده. وقتی تلویزیون نگاه می‌کند، فقط نگاه می‌کند. طفلی سواد هم ندارد که اقلّ‌‌کم مثل پدر بتواند زیرنویس‌ها را بخواند و بداند که دنیا دست کی‌ست. حرف‌ها و اَختلاط‌هایی را که در گعده‌های خانوادگی داریم، خلاصه می‌کنم و لُبّ‌ش را زیر گوش سالم‌تر مادر زمزمه می‌کنم. ذوق می‌کند ها.
دو: آن ساعت شش عصر نوزده دی که هاشمی‌رفسنجانی فوت شد را هرگز از یاد نمی‌برم؛ درازکش جلوی جعبه‌ای که دیگر جادو ندارد نشسته بودم و مثل پدر زل زده بودم به زیرنویس‌ها. خشک‌م زد. خیس کردم! به مادرم نگاه کردم. توی دل‌م گفتم «No news is good news.» چهاردست‌وپا رفتم سمت‌ش و با صدای لرزان گفتم «می‌دونی اخبار چی می‌گه؟ رفسنجانی فوت شد». بغض کرد و گفت «بی‌چاره! بِمُرد!».
سه: مادر سر خبر «پلاسکو» هم خیلی اذیت شد. خبر حوادث تروریستی «مجلس» و «حرم امام‌خمینی» را هنوز نگفته‌ام به‌ش.
چهار: خبرنگاری شغل سختی‌ست، مخصوصاً خبرهای بد. نمی‌دانم آن‌هایی که خبر شهادت رزمندگان را به خانواده‌یشان می‌دادند، خوش‌خبر بوده‌اند یا بدخبر؟! من خبرنگاری را دوست دارم اما بی‌«خبر»م از «نگار»م!


تصویر کوچک شده

| 6 نظر
این‌پا اون‌پا

چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶

خانم دوست‌م متخصص طبّ اورژانس است. می‌گفت «چن شب پیش یه جوونی اومده بود اورژانس. جلوی در ایستاده بود و جلو نمی‌آمد. بی‌قرار بود. این‌پا اون‌پا می‌کرد. یکی از پرستارها رو فرستادم سراغ‌ش. پرستار بعد از صحبت کوتاهی با جوان آمد در گوش‌م گفت «می‌گه دوستاش توو ماتحت‌ش شیشه نوشابه کردن». رفتم معاینه کردم. کار من نبود. فرستادم‌ش فی‌الفور اتاق عمل.»

| 2 نظر
داغان

سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶

امروز مرکز سامد (سامانهٔ الکترونیکی ارتباط مردم و دولت) ماموریّت بودم برای پاسخ‌گویی به درخواست‌های مردم. اوقات بی‌تماسی، فضولی می‌کردم در آرشیو. درخواست یک بنده‌خدایی در آذر سال نود و سه این‌طور ثبت شده بود؛ «سرطان دارم. بیست‌ونه سال‌مه. کارمندم. درخواست وام با سود کم دارم». ارجاعات درخواست‌ش را رصد کردم. از کارشناس سامد به رئیس مرکز. از رئیس به دانش‌گاه علوم‌پزشکی. تا رسیدم به پاسخ کارشناس‌مسؤول سامد علوم‌پزشکی که به تاریخ اردی‌بهشت سال نود و پنج ثبت شده بود؛ «با تلفن درخواست‌کننده چندین بار تماس گرفته‌شد. پاسخ‌گو نیست». داغان شدم.تصویر کوچک شده

نظر
هنر و صنعت

دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶

رتبه‌های برتر کنکور امسال هم مرا یاد این حرف سیّدمهدی شجاعی انداخت؛ «پسرها صنعت خدا هستند و دخترها، هنر او.»


تصویر کوچک شده

نظر
خوش‌گل‌خانوم!

یکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۶

متشخّص، مؤدب، خانوم، باسواد، مهربان ...؛ هیچ‌یک از این خطاب‌ها و صفّات به‌اندازهٔ «خوش‌گل»، خوش‌حال نمی‌کند نسوان را.

| 8 نظر
یاسمین

شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶

یاسمین، دختر پسرعموی‌م است. سه سال دارد. طفلی چند سال بعد توی مدرسه و اداره و بانک و همه‌جا باید هی تذکّر بدهد که «یاسمین نه، یاسْمین!»

نظر
سقوط

جمعه ۱۳ مرداد ۱۳۹۶

دروغ چرا؟! وقتی جلیل گفت «زن مرتضی بعد از سقط بچّهٔ دوّم‌ش افسردگی گرفته»، خوش‌حال شدم. بیش‌تر به خاطر آن سرهنگ بازنشسته که وقتی شنید مرتضی پول‌های شرکت را «چَپو» کرده، در دم جلوی دخترش و من، سکته کرد. ده میلیون تومان سهم خریده بود، سال هشتاد و یک. حالا پونصد هزار تومان من و بقیه هیچ‌چی.

نظر
در بیابان‌ت دهد باز!

یکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶

یک: نگاهی به پاراف مدیر کل کردم و بعد نگاهی به او. گفتم «چه اطلاعاتی می‌خواین دربارهٔ عشایر؟» گفت «جمعیّت، تعداد دام، مراتع، نحوهٔ کوچ، مقصد، مبداء، درآمد سالیانه، هزینه‌هاشون ...». گفتم «فلش دارین؟» چادرش را کمی کنار زد و از داخل کیف مشکی‌اش فلش‌ی درآورد و گذاشت روی میزم. گفتم «بزنید پشت کیس». زد. با دست اشاره کردم که بیاین مانیتور رو ببینین. «این فولدری که براتون می‌ریزم حاوی همهٔ اطلاعات عشایر استان‌ه؛ کرد و ترکمن. داخل‌ش چن تا از مقاله‌های خودم هم هست. عکس و فیلم هم تا دل‌تون بخواد هست. شما فقط زحمت بکش اطلاعاتی که نیاز دارین از توش استخراج کنین». بال در آورده بود.

دو: به تلگرام‌م پیام داد که «من مسؤول اعتکاف مسجد فلان‌جا هستم. اگه دوس دارین کمک کنین». گفتم «من ترجیح می‌دم به‌جای اعتکاف به فعالیّت‌های دیگه کمک کنم، به‌جاش چار تا کلاس کاربردی واسه دخترای جوون بذارید. کارآفرینی، آموزش مهارت‌های اقتصادزا و ...». نوشت «هر طور صلاح می‌دونین.» گذشت تا ده رجب که این‌بار تلگرام کرد «خب؟!» نوشتم «شماره کارت لطفاً.» آخر شب صد تومان واریز کردم برای‌ش. فردای‌ش اتفاقات جالبی افتاد؛ قرعهٔ صندوق فامیلی به نام من افتاد؛ دو میلیون و سی‌صد هزار تومان. بنده‌خدایی که سه سال پیش سه میلیون ازم قرض گرفته بود، پس‌ش آورد. با درخواست شش میلیون وام‌م (با کارمزد چهار درصد) از محل صندوق مشترک هم‌کاران اداره‌کل‌مان موافقت و ظرف یک ساعت هم واریز شد.

سه: روز بعد اعتکاف آمد اداره‌مان. با یک جعبه شکلات کاکائویی به‌رسم تشکّر. روسری‌اش را خیلی خوش‌گل بسته بود. یک ساعتی دربارهٔ عشایر و روند پایان‌نامه‌اش بحث کردیم. به‌ش نگفتم که صد هزار تومان دادم و یازده میلیون و سی‌صد هزار تومان گرفتم!

| 1 نظر
(1) 2 3 4 ... 132 »

سرزمین نوستالوژی من:

دیالوگ / مونولوگ:

«بزرگ‌ترین حیله‌ای که شیطان به‌کار برد این‌ه که همهٔ دنیا رو متقاعد کرد که وجود نداره.»

[مظنونین همیشگی/برایان‌سینگر]

دست‌چین دردها:

مهمان خاکستری:

فقط يك چيز از خداحافظى بدتر است؛ فرصت خداحافظى پيدا نكردن. اين زخم هميشه تازه مى ماند و هرچه نگفته اى و هرچه نكرده اى، تا ابد عذابت مى دهد. در هر چهره ى بيگانه اى او را مى بينى، در هر لحظه ى بعد از او. و به خودت مى گويى اگر آن آخرين بار اين يا آن كار را كرده بودم، اگر اين يا آن جمله را گفته بودم. در نهايت مى فهمى فقط يك جمله بود كه مى خواستى بگويى؛ دوستت دارم. اين، آن نگفته ى از دست رفته است. و آن بوسه ها، آن بوسه ها كه بر دست و صورتش ننشاندى و ديگر فرصتى براى هيچكدام نخواهد بود. دنيا يك لحظه بود و تو آن لحظه را باخته اى.

[از فیس‌بوک «Mehrasa T Omran»]

ورود

شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید

دعوت:

مریم روستا
---------------------------------------
زرمان
---------------------------------------
نیکولا
---------------------------------------
برای خاطر آیه‌ها
---------------------------------------
عطش‌شکن
---------------------------------------
مجله «داستان همشهری»
-------------------------------------
کوچک‌های بزرگ
-------------------------------------
امروز لی‌لی چی می‌خونه؟
-------------------------------------
ماهی‌طلا
-------------------------------------
قناری معدن
-------------------------------------
ویار تکلّم
-------------------------------------
خرمالوی سیاه

افراد آن‌لاین

6 کاربر آن‌لاين است (6 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت مطالب سایت)

عضو: 0
مهمان: 6

بیشتر...

پشت سر:

مرداد 1396
--------------------------------------
تیر 1396
--------------------------------------
خرداد 1396
--------------------------------------
اردی‌بهشت 1396
--------------------------------------
فروردین 1396
--------------------------------------
اسفند 1395
--------------------------------------
بهمن 1395
--------------------------------------
دی 1395
--------------------------------------
آذر 1395
--------------------------------------
آبان 1395
--------------------------------------
مهر 1395
--------------------------------------
شهریور 1395
--------------------------------------
مرداد 1395
--------------------------------------
تیر 1395
--------------------------------------
خرداد 1395
--------------------------------------
اردی‌بهشت 1395
--------------------------------------
فروردین 1395
--------------------------------------
اسفند 1394
--------------------------------------
بهمن 1394
--------------------------------------
دی 1394
--------------------------------------
آذر 1394
--------------------------------------
آبان 1394
--------------------------------------
مهر 1394
--------------------------------------
شهریور 1394
--------------------------------------
مرداد 1394
--------------------------------------
تیر 1394
--------------------------------------
خرداد 1394
--------------------------------------
اردی‌بهشت1394
--------------------------------------
فروردین 1394
--------------------------------------
اسفند1393
--------------------------------------
بهمن 1393
--------------------------------------
دی 1393
--------------------------------------
آذر 1393
--------------------------------------
آبان 1393
--------------------------------------
مهر 1393
--------------------------------------
شهریور 1393
--------------------------------------
مرداد 1393
--------------------------------------
تیر 1393
--------------------------------------
خرداد 1393
--------------------------------------
اردی‌بهشت 1393
--------------------------------------
فروردین 1393
--------------------------------------
اسفند 1392
--------------------------------------
بهمن 1392
--------------------------------------
دی 1392
--------------------------------------
آذر 1392
--------------------------------------
آبان 1392
--------------------------------------
مهر 1392
--------------------------------------
شهریور 1392
--------------------------------------
مرداد 1392
--------------------------------------
تیر 1392
--------------------------------------
خرداد 1392
--------------------------------------
اردی‌بهشت 1392
--------------------------------------
فروردین 1392
--------------------------------------
اسفند 1391
--------------------------------------
بهمن 1391
--------------------------------------
دی 1391
--------------------------------------
آذر 1391
--------------------------------------
آبان 1391
--------------------------------------
مهر 1391
--------------------------------------
شهریور 1391
--------------------------------------
مرداد 1391
--------------------------------------
تیر 1391
--------------------------------------
خرداد 1391
--------------------------------------
اردی‌بهشت 1391
--------------------------------------
فروردین 1391
--------------------------------------
اسفند 1390
--------------------------------------
بهمن 1390
--------------------------------------
دی 1390
--------------------------------------
آذر 1390
--------------------------------------
آبان 1390
--------------------------------------
مهر 1390
--------------------------------------
شهریور 1390
--------------------------------------
مرداد 1390
--------------------------------------
تیر 1390
---------------------------------------
خرداد 1390
---------------------------------------
اردیبهشت 1390
---------------------------------------
فروردین1390
---------------------------------------
اسفند 1389
---------------------------------------
بهمن 1389
---------------------------------------
دی 1389
---------------------------------------
آذر 1389
---------------------------------------
آبان 1389
---------------------------------------
مهر1389
---------------------------------------
شهریور 1389
---------------------------------------
مرداد 1389
---------------------------------------
تیر 1389
---------------------------------------
خرداد 1389
---------------------------------------
اردیبهشت 1389
---------------------------------------
فروردین 1389
---------------------------------------
اسفند 1388
---------------------------------------
بهمن 1388
---------------------------------------
دی 1388
---------------------------------------
آذر 1388
---------------------------------------
آبان 1388
---------------------------------------
مهر 1388
---------------------------------------
شهریور 1388
---------------------------------------
مرداد 1388
---------------------------------------
تیر1388
---------------------------------------
خرداد 1388
---------------------------------------
اردیبهشت 1388
---------------------------------------
فروردین 1388
---------------------------------------
اسفند 1387
---------------------------------------
بهمن 1387
---------------------------------------
دی 1387
---------------------------------------
آذر 1387
---------------------------------------
آبان 1387
---------------------------------------
مهر 1387
---------------------------------------
شهریور 1387
---------------------------------------
مرداد 1387
---------------------------------------
تیر 1387
---------------------------------------
خرداد 1387
---------------------------------------
اردیبهشت 1387
---------------------------------------
فروردین 1387
---------------------------------------
اسفند 1386
---------------------------------------
بهمن 1386
---------------------------------------
دی 1386
---------------------------------------
آذر 1386
---------------------------------------
آبان 1386
---------------------------------------
مهر 1386
---------------------------------------
شهریور 1386
---------------------------------------
مرداد 1386
---------------------------------------
تیر 1386
---------------------------------------
خرداد 1386
---------------------------------------
اردیبهشت 1386
---------------------------------------
فروردین 1386
---------------------------------------
اسفند 1385
---------------------------------------
بهمن 1385
---------------------------------------
دی 1385
---------------------------------------
آذر 1385
---------------------------------------
آبان 1385
---------------------------------------
مهر 1385
---------------------------------------
شهریور 1385
---------------------------------------
مرداد 1385
---------------------------------------
تیر 1384
---------------------------------------
خرداد 1385
---------------------------------------
اردیبهشت 1385
---------------------------------------
فروردین 1385
---------------------------------------
اسفند 1384
---------------------------------------
بهمن 1384
---------------------------------------
دی 1384
---------------------------------------
آذر 1384
---------------------------------------
آبان 1384
---------------------------------------
مهر 1384
---------------------------------------
شهریور 1384
---------------------------------------
مرداد1384
---------------------------------------
تیر 1384
---------------------------------------
خرداد 1384
---------------------------------------
اردیبهشت 1384
---------------------------------------
فروردین 1384
---------------------------------------
اسفند 1383
---------------------------------------
بهمن 1383
---------------------------------------
دی 1383
---------------------------------------
آذر 1383
---------------------------------------
آبان 1383
---------------------------------------
مهر 1383
---------------------------------------
شهریور 1383
---------------------------------------
مرداد 1383
---------------------------------------
تیر 1383
---------------------------------------
خرداد 1383
---------------------------------------
اردیبهشت 1383
---------------------------------------
فروردین 1383
---------------------------------------
اسفند 1382
---------------------------------------
بهمن 1382
---------------------------------------
دی 1382