انجام تمیز کار کثیف!

جمعه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

1. همون اول بازی تیراختور و پرسپولیس (یازده اردی‌بهشت) اکثر پرشورها (لقب تماشاگرهای تبریزی) هم‌گن و محکم، شعار تجزیه‌طلبی‌ای سر می‌دهند که من فقط «آذربایجان»ش را حالی می‌شوم. صدای استادیوم یادگار امام قطع می‌شود. یاد فیلم «چ» حاتمی‌کیا می‌افتم که اصغر وصالی (با بازی بابک حمیدیان) به دکتر چمران (فریبرز عرب‌نیا) می‌گوید «من بیش‌تر شما رو چمران بازرگان دیدم تا خمینی». حق با فرماندهٔ پاسداران است. چمران، ملّی‌مذهبی‌ست و از رئیس دولت موقّت یعنی مهدی بازرگان حکم مذاکره دارد با رئیس کردهای شورشی در پاوه؛ «دکتر عنایتی» که رفیق و هم‌دانشگاهی چمران در دانشگاه برکلی آمریکا بوده. درست لحظه‌ای که جنگ نابرابر دارد به نفع کردهای تجزیه‌طلب دموکرات ختم می‌شود، امام‌خمینی به ارتش و ژاندارمری و ... فرمان حرکت به سمت پاوه را صادر می‌کند و تیفوسی‌ها، دم‌شان را می‌گذارند روی کول‌شان و دست از پا درازتر در می‌روند تا سلاح، بیش‌تر صدای صلح دهد تا مذاکره.
2. در سکانسی از فیلم «آفساید» جعفر پناهی دخترکی که با تیپ پسرانه می‌خواست برود ورزش‌گاه آزادی به دوست‌ش می‌گفت «استادیوم یه چیز دیگه‌س. داد می‌زنی. هورا می‌کشی. موج می‌خوری عین دریا. همه اینا به کنار، فحش می‌دی آقا فحش. فحش به عالم و آدم. هر چی که دل‌ت می‌خواد می‌گی. هیشکی هم باهات کار نداره.»
3. آن‌قدر تریبون‌ها و فرصت‌های برحق رسمی را بسته‌ایم بر اقلیّت‌ها که تهدیدساز تمامیّت ارضی شده‌اند؛ گروهک‌های تروریستی، پان‌ترکیسم و ... که ماندگاری‌شان، طعم اسانس‌های مضرّ آمریکا و عربستان و موساد و ام‌آی‌سیکس را می‌دهد. دهان منتقد منصف اگر بسته نشود این‌جا، معاند نمی‌شود آن‌جا.
4. اخیراً بود. توی جلسه‌ای بودم. معاون وزیری لابه‌لای تحلیل و آمارهای رسمی‌اش از اشتغال، گریزی زد به سیل اخیر استان ما و به‌نقل‌از نوبلیست‌ی و بلاتشبیه گفت «قحطی، حاصل حکومت‌های متمرکز است. چون ضعف‌ها و تهدیدها و اطلاعات را قطره‌چکانی منتقل می‌کنند و یک‌هو می‌بینند آب از سر گذشته!»
5. تماشاگران مشهدی مسابقهٔ پدیده و استقلال، یک‌صدا عادل فردوسی‌پور را صدا می‌زدند. که تقریباً نه صدا دارد دیگر نه سیما. سوابق این رفتار رسانهٔ مدّعی ملّی با السّابقون سیاسی-اجتماعی دیگر را به یاد آورید.
6. قحطی فقط نبودن نیست. نشدن است؛ ارزان‌نشدن، درست‌بشو‌نشدن، آدم‌نشدن و ... . جای ذکر، مذاکره کنیم با هم. تا عدّه‌ای نتوانند کار کثیف را تمیز انجام دهند.

صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه 
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
ارسال نظر
شرایط نظر*
همه‌ی نظرها نیاز به تایید مدیر سایت دارند
عنوان*
نام شما*
ایمیل*
وب سایت*
پیام*
کد تایید*
{۹} - {۳} = ?  
نتیجه این عبارت را وارد کنید
حداکثر تعداد تلاش برای ارسال: 10 مرتبه

سرزمین نوستالوژی من:

کانال تلگرام «دردهای خاکستری»

دست‌چین دردها:

مهمان خاکستری:

‎آدمهایی هم هستند در زندگی که بدهکار زاده می‌شود. بدهکار به نزدیکان و دوران. بدهکار به دوستان و دشمنان. آدمهایی که هر خدمتی بکنند به وظیفه‌شان تبدیل می‌شود و هر انتظاری را که برآورده کنند انتظار بزرگتری می‌سازند. آدمهایی که در مقابل، اعتماد به نفس‌شان برای خواستن هر چیزی ذره-ذره آب می‌شود و برای کوچکترین لطف دیگران باید دریایی از دخالت در زندگی‌شان و شماتت برای زندگی‌شان را پذیرا باشند. آدمهایی که اگر لب به اعتراض باز کنند حق‌ناشناس‌اند و اگر سکوت کنند پس حق‌شان بوده. آدمهایی که همیشه باید پاسخ بدهند و اگر روزی بپرسند لابد نشانه‌ی بی‌اعتمادی‌شان است یا طماع‌ بودن‌شان. آدمهایی که همیشه مستحق مجازاتند. آدمهایی که برای خوبی‌های دیگران و اشتباهات خودشان باید قوی‌ترین حافظه‌های دنیا را داشته باشند همچنان که برای خدمات خودشان و کم‌لطفی‌های دیگران وظیفه دارند آلزامیر بگیرند. ‎آدمهایی سرشار از تناقض... پرحرف و شاد، دلشکسته و غمگین. آدمهایی خودمحاکمه‌گر برای هر خطایی از جانب هر کسی، و متهم و بدهکار به هر کسی. آدمهایی که وقتی حافظ می‌خوانند که "زین آتش نهفته که در سینه من است؛ خورشید شعله‌ایست که در آسمان گرفت" مکث می‌کنند و خیره می شوند و نفسی عمیق می‌کشند... بعد ناگهان دزدکی به اطراف نگاه می‌کنند مبادا برای همین هم متهم شوند به از خود متشکر بودن، به مظلوم‌نمایی، به قدرناشناسی، به خودبزرگ‌بینی... ‎بدهکاران همیشگي
[از فیس‌بوک «محبوبه زمانیان»]

ورود

شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید

دعوت:

مریم روستا
---------------------------------------
زرمان
---------------------------------------
نیکولا
---------------------------------------
برای خاطر آیه‌ها
---------------------------------------
عطش‌شکن
---------------------------------------
مجله «داستان همشهری»
-------------------------------------
کوچک‌های بزرگ
-------------------------------------
امروز لی‌لی چی می‌خونه؟
-------------------------------------
ماهی‌طلا
-------------------------------------
قناری معدن
-------------------------------------
ویار تکلّم
-------------------------------------
خرمالوی سیاه
-------------------------------------
حریم خصوصی

افراد آن‌لاین

5 کاربر آن‌لاين است (5 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت مطالب سایت)

عضو: 0
مهمان: 5

بیشتر...