چاو له بینان دگرینم له یاره له یاره هواله

سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

1. همایش وحدت عشایرمان بود. جای دیگه ماموریّت بودم و نشد برم. عکس‌های «کشتی با چوخه»ش را که دیدم، تاریخ عشایر کرمانج متبادرم شد که در کتاب شش‌جلدی «حرکت تاریخی کرد به خراسان» تالیف کلیم‌الله توحّدی خوانده بودم؛ چهار صد سال پیش، شاه‌عبّاس صفوی از غرب کشور می‌کوچاندشان به منطقه خراسان تا مبارزه کنند با حمله ازبک‌ها.
2. کشتی، نماد مبارزه نفربه‌نفر نیست! مثل پنالتی در فوتبال. نفر، نماینده تیم است. قوم است. فرهنگ است.
3. یکی از ییلاقات عشایرمان در حوالی بجنورد چشمه‌ای دارد که آب‌ش به‌غایت خنک است. هم‌چین‌که شاید نشود هفت قلوه‌سنگ پیاپی ازش بیرون کشید، یخ می‌زند انگشتان. برای همین اسم‌ش را گذاشته‌اند «هفت‌ریگ». تعدادی از همین عشایر اسم قشلاق‌شان «پُرسیمان» است. وجه‌تسمیه‌ش این‌ست که این‌جا هم چشمه‌ای دارد که املاح معدنی فراوان دارد و پُرملات است.
4. خاطرم هست سال هشتادوهفت با مدیرکل‌مان رفته بودیم برای مصالحه و تعیین تکلیف حدود و ثغور مرتع هفت‌ریگ با قره‌قوزی در ارتفاعات اسدلی؛ جاده بجنورد به اسفراین. شصت سال بود که اختلاف داشتند و حتی پنج نفر هم با برنو جان سپرده بودند. وکیل عشایر قره‌قوزی کتاب‌چه مفصلی از مستندات این مرتع و اختلافات تاریخی‌اش با هفت‌ریگ تدوین کرده بود با عنوان «سوگخندنامه!»
5. چهارده فروردین سال هشتادوهشت رفته بودم گود زینل‌خان اسفراین که محل برگزاری باشکوه‌ترین مسابقه کشتی با چوخهٔ کشور است. موقع یک کشتی که حالی شدم بین دو جوان رعنا و سترگ همین دو مرتع است، ترسیدم از عاقبت‌ش. اوّل‌ش موسیقی فیلم «تروی» و شمایل برد پیت که نقش آشیل را بازی می‌کرد تداعی شد توی ذهن‌م و بعد ترانهٔ کرمانجی «گلنار» با صدای یلدا عبّاسی و محسن میرزازاده.
6. «شجاعت در اندیشه است نه در زور بازو و شمشیر.» «شمشیر باید از روح کشیده بشه نه از روی تکنیک.» این‌ها مونلوگ‌های معروف دو فیلم سامورایی‌ست امّا مرتع، ناموس عشایر است و جنگ جهانی سوّم بر سر آب است و غذا و باید این مونولوگ را پایان‌بند این یادداشت کنم؛ «دفهٔ بعد که شمشیر کشیدی پسر جون! آخرین نفری باش که کشته می‌شه.»

صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه 
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
ارسال نظر
شرایط نظر*
همه‌ی نظرها نیاز به تایید مدیر سایت دارند
عنوان*
نام شما*
ایمیل*
وب سایت*
پیام*
کد تایید*
{۵} - {۰} = ?  
نتیجه این عبارت را وارد کنید
حداکثر تعداد تلاش برای ارسال: 10 مرتبه

سرزمین نوستالوژی من:

کانال تلگرام «دردهای خاکستری»

دست‌چین دردها:

مهمان خاکستری:

‎آدمهایی هم هستند در زندگی که بدهکار زاده می‌شود. بدهکار به نزدیکان و دوران. بدهکار به دوستان و دشمنان. آدمهایی که هر خدمتی بکنند به وظیفه‌شان تبدیل می‌شود و هر انتظاری را که برآورده کنند انتظار بزرگتری می‌سازند. آدمهایی که در مقابل، اعتماد به نفس‌شان برای خواستن هر چیزی ذره-ذره آب می‌شود و برای کوچکترین لطف دیگران باید دریایی از دخالت در زندگی‌شان و شماتت برای زندگی‌شان را پذیرا باشند. آدمهایی که اگر لب به اعتراض باز کنند حق‌ناشناس‌اند و اگر سکوت کنند پس حق‌شان بوده. آدمهایی که همیشه باید پاسخ بدهند و اگر روزی بپرسند لابد نشانه‌ی بی‌اعتمادی‌شان است یا طماع‌ بودن‌شان. آدمهایی که همیشه مستحق مجازاتند. آدمهایی که برای خوبی‌های دیگران و اشتباهات خودشان باید قوی‌ترین حافظه‌های دنیا را داشته باشند همچنان که برای خدمات خودشان و کم‌لطفی‌های دیگران وظیفه دارند آلزامیر بگیرند. ‎آدمهایی سرشار از تناقض... پرحرف و شاد، دلشکسته و غمگین. آدمهایی خودمحاکمه‌گر برای هر خطایی از جانب هر کسی، و متهم و بدهکار به هر کسی. آدمهایی که وقتی حافظ می‌خوانند که "زین آتش نهفته که در سینه من است؛ خورشید شعله‌ایست که در آسمان گرفت" مکث می‌کنند و خیره می شوند و نفسی عمیق می‌کشند... بعد ناگهان دزدکی به اطراف نگاه می‌کنند مبادا برای همین هم متهم شوند به از خود متشکر بودن، به مظلوم‌نمایی، به قدرناشناسی، به خودبزرگ‌بینی... ‎بدهکاران همیشگي
[از فیس‌بوک «محبوبه زمانیان»]

ورود

شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید

دعوت:

مریم روستا
---------------------------------------
زرمان
---------------------------------------
نیکولا
---------------------------------------
برای خاطر آیه‌ها
---------------------------------------
عطش‌شکن
---------------------------------------
مجله «داستان همشهری»
-------------------------------------
کوچک‌های بزرگ
-------------------------------------
امروز لی‌لی چی می‌خونه؟
-------------------------------------
ماهی‌طلا
-------------------------------------
قناری معدن
-------------------------------------
ویار تکلّم
-------------------------------------
خرمالوی سیاه
-------------------------------------
حریم خصوصی

افراد آن‌لاین

5 کاربر آن‌لاين است (5 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت مطالب سایت)

عضو: 0
مهمان: 5

بیشتر...