من از تو رسیدم به باور تو

شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۷

1. مدّت‌ها بود قصد داشتم «سیانور» بهروز شعیبی را دانلود کنم و با دوست‌م محمّد تماشایش کنیم اما مود و ژانر مورد علاقه محمّد، کمدی و ترجیحاً هالیوودی‌ست و من، رجحان‌م، سیاسی‌اجتماعی با ژانر عاشقانه‌امنیّتی‌ست؛ مثل به رنگ ارغوان. فلذا هر بار بی‌خیال‌ش شدم تا امشب که تصادفاً از شبکه سه دیدم و حظّ‌‌ش را بردم. محتوای فیلم راجع به مبارزات مجاهدین خلق در سال 53 است که با تغییر ایدئولوژی به مارکسیسم، صلاح را در سلاح می‌بینند و دچار افتراق و تطوّر می‌شوند؛ در بستر عاشقانه.
2. سال 76 که بهروز شعیبی نقش سلمان پسر حاج‌کاظم را بازی کرد در آژانس شیشه‌ای، من هم تصمیم گرفتم اسم پسرم را سلمان بگذارم! سریال «تنهایی لیلا»یش را هم به قول لیلی «در چشم باد» نغز می‌دانم.
3. وقتی بابک حمیدیان که در نقش مرتضی صمدیه‌لباف بازی می‌کرد، یک جای «سیانور» گفت «وقتی اسلحه دستت می‌گیری مهم اینه که بدونی سمت کی نباید شلّیک کنی.» یاد دوستی افتادم که چندی قبل تلگراماً ازم پرسیده ‌بود «دوست داشتی در چه مقطع تاریخی‌ای می‌زیستی؟» و من دهه 20 و 30 را (به خاطر فروغ و شاملو و اخوان‌ثالث و سهراب و ...) گفتم و اوج مبارزات انقلابی را؛ طالقانی و مطهری و شریعتی و ملّی‌مذهبی‌ها. خواستم به‌ش بگویم شاید من هم سر از جبههٔ مجاهدین خلق در می‌آوردم و حتّی بعدها یکی از به‌درک‌واصل‌شدگان عملیّات فروغ جاویدان (مرصاد) می‌شدم! که نگفتم.
4. خوب است که خدا تاریخ را به انسان حقنه و جبر کرده و جغرافیا را جبر و اختیار!
موسیقی متن: تیتراژ سریال ارمغان تاریکی با صدای محمّد اصفهانی و ترانه عبدالجبّار کاکایی؛ «چه در دل من، چه در سر تو / من از تو رسیدم به باور تو ...»


تصویر کوچک شده

صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه 
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
ارسال نظر
شرایط نظر*
همه‌ی نظرها نیاز به تایید مدیر سایت دارند
عنوان*
نام شما*
ایمیل*
وب سایت*
پیام*
کد تایید*
{۲} + {۶} = ?  
نتیجه این عبارت را وارد کنید
حداکثر تعداد تلاش برای ارسال: 10 مرتبه

سرزمین نوستالوژی من:

دست‌چین دردها:

مهمان خاکستری:

‎آدمهایی هم هستند در زندگی که بدهکار زاده می‌شود. بدهکار به نزدیکان و دوران. بدهکار به دوستان و دشمنان. آدمهایی که هر خدمتی بکنند به وظیفه‌شان تبدیل می‌شود و هر انتظاری را که برآورده کنند انتظار بزرگتری می‌سازند. آدمهایی که در مقابل، اعتماد به نفس‌شان برای خواستن هر چیزی ذره-ذره آب می‌شود و برای کوچکترین لطف دیگران باید دریایی از دخالت در زندگی‌شان و شماتت برای زندگی‌شان را پذیرا باشند. آدمهایی که اگر لب به اعتراض باز کنند حق‌ناشناس‌اند و اگر سکوت کنند پس حق‌شان بوده. آدمهایی که همیشه باید پاسخ بدهند و اگر روزی بپرسند لابد نشانه‌ی بی‌اعتمادی‌شان است یا طماع‌ بودن‌شان. آدمهایی که همیشه مستحق مجازاتند. آدمهایی که برای خوبی‌های دیگران و اشتباهات خودشان باید قوی‌ترین حافظه‌های دنیا را داشته باشند همچنان که برای خدمات خودشان و کم‌لطفی‌های دیگران وظیفه دارند آلزامیر بگیرند. ‎آدمهایی سرشار از تناقض... پرحرف و شاد، دلشکسته و غمگین. آدمهایی خودمحاکمه‌گر برای هر خطایی از جانب هر کسی، و متهم و بدهکار به هر کسی. آدمهایی که وقتی حافظ می‌خوانند که "زین آتش نهفته که در سینه من است؛ خورشید شعله‌ایست که در آسمان گرفت" مکث می‌کنند و خیره می شوند و نفسی عمیق می‌کشند... بعد ناگهان دزدکی به اطراف نگاه می‌کنند مبادا برای همین هم متهم شوند به از خود متشکر بودن، به مظلوم‌نمایی، به قدرناشناسی، به خودبزرگ‌بینی... ‎بدهکاران همیشگي
[از فیس‌بوک «محبوبه زمانیان»]

ورود

شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید

دعوت:

مریم روستا
---------------------------------------
زرمان
---------------------------------------
نیکولا
---------------------------------------
برای خاطر آیه‌ها
---------------------------------------
عطش‌شکن
---------------------------------------
مجله «داستان همشهری»
-------------------------------------
کوچک‌های بزرگ
-------------------------------------
امروز لی‌لی چی می‌خونه؟
-------------------------------------
ماهی‌طلا
-------------------------------------
قناری معدن
-------------------------------------
ویار تکلّم
-------------------------------------
خرمالوی سیاه
-------------------------------------
حریم خصوصی

افراد آن‌لاین

11 کاربر آن‌لاين است (11 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت مطالب سایت)

عضو: 0
مهمان: 11

بیشتر...